Nasze rozważania

Blog #16: Kuchnie fornirowane

Kuchnie fornirowane są alternatywą dla zabudowy wykonanej z drewna. Taka opcja jest tańsza, ale zdecydowanie nie należy uznawać jej za gorszy odpowiednik litego surowca. Szczególnie, że dzięki eleganckim, naturalnie wyglądającym fornirom trudno jest dostrzec różnice między tymi dwoma rozwiązaniami.

 Kuchnie fornirowane są alternatywą dla zabudowy wykonanej z drewna. Taka opcja jest tańsza, ale zdecydowanie nie należy uznawać jej za gorszy odpowiednik litego surowca. Szczególnie, że dzięki eleganckim, naturalnie wyglądającym fornirom trudno jest dostrzec różnice między tymi dwoma rozwiązaniami. Co zyskują kuchnie na wymiar dzięki fornirom?

Kuchnie na wymiar – zabudowy z forniru

Określenie tego procesu nawiązuje bezpośrednio do forniru. Są to cienkie, estetyczne płaty drewna. Te najcieńsze mają grubość 0,2 mm. W zamyśle fornirowanie nie jest skomplikowane, ale zdecydowanie liczy się tutaj duża precyzja. Specjaliści oklejają daną deskę fornirem, a następnie zabezpieczają całość lakierem. Efekt wizualny często jest tak atrakcyjny, że wiele osób nie widzi potrzeby inwestowania w kuchnie na wymiar wykonane w całości z drewna i wybiera kuchnie fornirowane.

Kiedy warto sięgnąć po fornir w kuchni na wymiar?

Zachwycający design mebla, wygląd podkreślający piękno surowca naturalnie spotykanego w przyrodzie – takie wyobrażenie o idealnej kuchni ma wiele klientów i klientek, odwiedzających firmy wykonujące kuchnię na wymiar. Podczas konsultacji ze specjalistą należy też dowiedzieć się więcej o funkcjonalności materiału. W przypadku forniru możemy mówić o długiej żywotności. Ta metoda pozwala wyeliminować wady, które nierozerwalnie wiążą się z kuchniami wykonanymi w drewnie. Wybierając wariant fornirowany, nie musimy martwić się:

    • przebarwieniami – te z czasem pojawiają się na powierzchni mebla drewnianego;
    • pęknięciami i szparami

Meble fornirowane w kuchni na wymiar

Meble fornirowane dużo łatwiej będzie nam utrzymać w czystości. Aby jednak taka powierzchnia prezentowała się nienagannie przez jak najdłuższy czas, dobrze będzie traktować ją tak, jak powierzchnię wykonaną z litego drewna

Czy kuchnie fornirowane mają zatem jakieś wady? Wiele zależy do tego, jakie konkretnie meble chcemy z nich wykonać. Fronty z forniru nie są narażone na zarysowania ani na to, że nieopatrznie ustawimy na nich gorące naczynie. Sprawa ma się inaczej w przypadku blatów. Tutaj należy pamiętać, żeby nie kroić bezpośrednio na nich. O tym jednak trzeba będzie pamiętać również wtedy, gdy zdecydujemy się na blaty z naturalnego drewna. Jedynie warianty z kamienia charakteryzują się na tym polu niezawodnością.

Dla kogo kuchnia fornirowana?

Kuchnie fornirowane doceniają osoby, które oczekują eleganckich, trwałych, stosunkowo tanich i lekkich mebli. Jeśli fornir układa się umiejętnie, odbiorca mebla będzie mógł cieszyć się niepowtarzalną barwą i usłojeniem wyposażenia kuchennego. Od indywidualnych upodobań zależy również wykończenie takiej kuchni. Aby mebel jak najbardziej przypominał naturalne drewno, dobrze będzie zastosować półmat. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby z pomocą forniru zrealizować swoje marzenia o kuchni na wysoki połysk.

Masz pytania? Chętnie na nie opowiemy.

http://www.formanufaktura.com

Zobacz przykładową kuchnię fornirowaną Realizacja #26: Kuchnia Amazouke